Sprawy związane z przyznaniem alimentów, zmianą ich wysokości czy uchyleniem obowiązku alimentacyjnego mogą być rozpatrywane przez sąd bez obecności prawnika żadnej ze stron. Niemniej jednak chcąc uzyskać pozytywny dla siebie wyrok warto skorzystać z usług dobrego adwokata lub radcy prawnego.

Kiedy warto skorzystać z usług prawnika?

Z usług prawnika warto korzystać zawsze wtedy, gdy sprawa jest skomplikowana. Prawnik z pewnością przyda się gdy:

  • strona chce uzyskać jak najwyższą kwotę świadczenia alimentacyjnego;
  • strona nie chce płacić alimentów;
  • sprawa alimentacyjna dotyczy małżonków po rozwodzie lub separacji;
  • powodem są rodzice starający się o alimenty od dzieci;
  • sprawa związana z alimentami jest z różnych względów skomplikowana.

Kiedy potrzebna jest pomoc prawnika?

Warto skorzystać z pomocy prawnika przy napisaniu np. pozwu o alimenty.Niekiedy do pozytywnego rozpatrzenia sprawy o alimenty wystarczy dobrze napisany pozew oraz porada prawnika, w jaki sposób powód ma sobie poradzić podczas rozprawy. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy konieczna jest obecność adwokata także na sali sądowej. Podczas rozmowy z prawnikiem warto podjąć tę kwestię, aby być przygotowanym na to jak będzie przebiegała sprawa oraz czy będzie na niej obecny przedstawiciel prawny w postaci adwokata.

Porada czy coś więcej?

W prawie polskim istnieją dwie przesłanki, które decydują o możliwości otrzymania świadczenia alimentacyjnego:

  • ze strony uprawnionego – brak środków finansowych na zaspokojenie uzasadnionych potrzeb;
  • ze strony zobowiązanego – możliwości zarobkowe i majątkowe umożliwiające wypłacenie świadczenia.

Powyższe przesłanki są podstawą do starania się o alimenty, ale w różnych sytuacjach mogą być różnie rozumiane. W przypadku alimentów płaconych na dziecko „zaspokojenie uzasadnionych potrzeb” jest często postrzegane również jako umożliwienie dziecku życia na podobnym poziomie, co jego rodzice. W przypadku alimentów wypłacanych jednemu z małżonków zasada życia na podobnym poziomie nie ma już zastosowania. Jeśli płatnikiem świadczenia jest dziecko wówczas sąd zazwyczaj określa kwotę alimentów na poziomie, który pozwoli zaspokoić najważniejsze potrzeby takie jak opłaty, kupno opału czy żywności.

Jak wybrać prawnika?

Jeśli po raz pierwszy przychodzi nam korzystać z pomocy prawnej warto skorzystać z podpowiedzi znajomych. Jeśli ktoś z nich wcześniej miał już podobne problemy prawne i zna dobrego adwokata dobrze jest poprosić o kontakt do niego. Można również przejrzeć informacje o prawnikach w naszym spisie.